Travertín – Doskovina

Travertín vzniká vyzrážaním takzvanou sedimentáciou z vôd obohatených na uhličitan vápenatý. Na jeho tvorbe sa môžu výrazne podieľať riasy, alebo rastliny, ktoré z vody odoberajú oxid uhličitý. Pre travertín je charakteristická pórovitá štruktúra. Tieto póry sú výsledkom úniku plynov pri vzniku travertínu.

Travertín je jedným z najviac používaných kameňov v dnešnom stavebníctve. Travertín je možné využiť na steny, terasy alebo do exteriéru budov. Často sa používajú ako dlaždice, dosky na chodníky, krby, schody a šľapáky. Keďže travertín je často vyhľadávaným kameňom, tak sa v posledných rokoch stal veľmi populárnym. V dnešnej dobe sa vyváža do celého sveta.

Travertín vám vieme dodať leštený (lesklý) alebo brúsený. Leštený travertín je lesklý, hladký na dotyk, ktorý sa podobá mramoru. Brúsený travertín dodávaný do interiéru je hladký na dotyk s matným povrchom, ktorý tlmí odrazeného svetlo z vonka. Výsledná dlaždica má prirodzený vzhľad.

Travertín má teplé zemité tóny, väčšinou sú to žiarivé odtiene zlatej, striebornej zelenej, červenej, modrej a hnedej. Travertín nie je nikdy jednofarebný kvôli jeho žilám alebo kvôli kontrastným farbám, ktoré bežia cez kameň. Preto žiadne dva kamene travertínu alebo dlaždice vedľa seba nie sú podobné.